تالار بصیرت


آنچه در تالار بصیرت مشاهده می فرمائید اسناد مربوط به جنگ تحمیلی و تحرکات مرزی دشمن قبل از آغاز جنگ تحمیلی بررسی شده است . انقلاب نوپای اسلامی ایران به رغم میل دشمنان به پیروزی رسید و کشور در آغاز تحولی بزرگ و شگفت بود .
ارتش که با هدف دفاع از پهلوی شکل گرفته بود در حوادث انقلاب به هم ریخته و انسجام کافی را نداشت و توسط افسران انقلابی در حال بازسازی بود . سپاه پاسداران و کمیته برای دفاع از انقلاب راه اندازی شد . گزارشهای مرزی دریافت شده و اسناد بدست آمده از دشمن گواه این مطلب است که تحریکات مرزی از همان سال 1357 علیه کشورمان انجام می شده این اسناد نشان می دهد دقیقاً یک ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی حزب بعث عراق از وضع ایجاد شده سوء استفاده کرده و خود را برای جنگ آماده و با کمک اربابان خارجی خود در این راستا اقدام می کند .
علاوه بر اسناد قابل توجه در تالار بصیرت اشیاء حائز اهمیت و جالبی نیز در این تالار دیده می شود که در دوران دفاع مقدس از دشمن به غنیمت گرفته شده است مهمترین آنها کوله سیم تهاجمی است که به کمر رزمنده بسته می شد و امکان برقراری ارتباط تلفنی که در هر شرایطی برای فرماندهان و رزمندگان فراهم می کرد . سه پایه و دوربین پریسکوپی نیز از دیگر اشیاء تالار بصیرت است که از ابتکارات شهید زندی فرمانده ادوات لشکر 41 ثارالله میباشد .
در شرایطی که تنها سلاح ضد زره رزمندگان سرافراز ایران د رمقابل تجهیزات پیشرفته نظامی عراق RPJ 7 بود تنها راه درست استفاده از آن ایستادن در برابر دشمن و شلیک مستقیم گلوله آر پی جی است که منجر به شهادت عده زیادی از رزمندگان شده بود . همین امر سبب شد تا شهید زندی با استفاده از ساده ترین وسایل سه پایه و دوربین پریسکوپی تا طراحی و امکان تیراندازی موفق با آرپی جی که از پشت خاکریز بدون ایستادن برای رزمنده فراهم آورد .

بازگشن به صفحه اصلی