تالار نور


مقدم شما بازدیدکنندگان گرامی را در تالار نور موزه دفاع مقدس گرامی می داریم :
جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در روز 31 شهریور سال 1359 با پرواز میگ ها و بمباران همزمان 11 شهر کشور رسماً آغاز شد . در تالار نور اسناد مربوط به چگونگی آغاز جنگ تحمیلی دیده میشود . نقشه ها – اسناد و عکسهای مربوط به بمباران هوایی مناطق مختلف کشور .
با مطالعه اسناد موجود در این تالار به خوبی در می یابیم دولت و ملت سرافراز ایران به راستی در جنگی نابرابر شرکت داشتند و رزمندگان سرافراز ایرانی با کمترین امکانات و تجهیزات جنگی در برابر دشمن که تجهیزات مدرن و به روز ابرقدرتها را دریافت میکرد مقاومت می کردند .
این اسناد به خوبی نشان می دهد که جنگ کشور ما فقط با عراق نبوده است بلکه با بسیاری کشورهای دیگری نیز که رژیم صدام را حمایت می کردند در جنگ بوده ایم طبق اسناد 87 کشور جهان به طور مستقیم به عراق کمک می کرده اند و بسیاری کشورهای دیگر نیز به طور غیر مستقیم از رژیم متجاوز بعثی حمایت و پشتیبانی می کرده اند .
به اسارت گرفتن اسرایی از 13 کشور غیر از عراق خود مؤید این واقعیت است .
مهمترین سند موجود در این تالار نامه دریادار شمخانی فرمانده وقت سپاه خوزستان است که یکی از اسناد مهم مظلومیت مردم قهرمان ، مبارز و سرافراز خوزستان در ماههای نخست جنگ تحمیلی است . نامه ای که خواندن آن دلها را می لرزاند و بیشتر مدیونمان می کند . مدیون رشادتها ، دلاوریها و جانبازیهای فرزندان این آب و خاک .
به هنگام گذر از تالار نور و در آستانه ورود به تالار شقایق بیعت نامه ای به چشم می خورد که سند گویای عشق و تعهد فرزندان ایران زمین در دفاع از سرزمینشان است .
عشق و تعهدی بی نظیر و آسمانی که در شبهای عملیات به اوج می رسید .
دستخط های ریز و درشت رزمندگان عاشق ، امضای بیعت نامه با خون و اعلام ایستادگی تاسر حد جان برای دفاع از اسلام و ایران حقایقی است که در بیعت نامه با فرماندهان گردانها دیده میشود . سلام و درود بر شهیدان راه حق باد

بازگشن به صفحه اصلی