تالار شهدا


تالار شهدا ادای دینی است به پیشگاه شاهدان همیشه تاریخ .

شهیدان عطر خوشبوی بهشتند شهیدان لایق کوی بهشتند
شهیدان معنی سرخ شهادت شقایقهای خوشبوی بهشتند

در این تالار تصور شهدای نام آور ارتش ، سپاه و فرماندهان شهید جنگ دیده میشود همراه با تصاویر دست نوشته های آثار و یادگاران شهدای سرافراز در میانه تالار ماجرای شگفت و سرشار از رمز و راز شهید رضا دادبین دیده میشود .
در این مکان در حالی که پرچم آغشته به خون شهید آویخته شده بخشی از کلام پدر شهید دادبین نقل قول شده است با این مضمون که 7 روز پس از شهادت پسرش پیکر پاکش را برایش میآورند و می بیند که از جای زخم کتف شهید خون تازه بیرون می زند پارچه سفیدی را به خون شهید آغشته میکند تا به هنگام ظهور امام عصر(عج) تقدیمش کند .
در بخش دیگری از تالار نیز برخی از آثار مربوط به فرماندهان شهید استان به چشم می خورد .
در گوشه دیگری از تالار پیراهن شهید علی ماهانی از رزمندگان سرافراز انقلاب و شهدای دفاع مقدس دیده میشود .
شهید بزرگواری که توسط عمّال رژیم پهلوی به اعدام محکوم شده بود و در روز اجرای حکم یعنی 12 بهمن سال 57 به همت مردم انقلابی آزاد شد . . سرانجام عاشقانه در عملیات والفجر3 به شهادت رسید و پیکر پاکش مفقود گردید . سالها بعد هنگامی که به همت گمنامان تفحص پیدا گردید ، پیراهنش که تن بیقرار او را در برگرفته بود سالم از زیر خاک بیرون آمد و اکنون باعث نورانیت این تالار است .
ای چراغ بزم ایمان روی رخشان شما وی شمیم کوی رحمان عطر بستان شما
چون کنم مدح شما نام آوران آنجا که هست خوشترین شعر شهادت نقش دیوان شما

« طرح ایجاد یادبود شهدای گمنام در موزه دفاع مقدس »
نظر به قداست ارزشمند شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس و متبرک نمودن مکانهای خاص به وجود پیکرهای پاک این عزیزان موزه دفاع مقدس افتخار دارد این مکان مقدس که یادگار هشت سال دفاع مقدس میباشد به پیکر تنی چند از شهدای گمنام مزین نماید تا در راستای بازدید از موزه پیام خاص شهیدان را به باز دید کنندگان القاء نماید و موجبات جذب مردم بخصوص نسل جوان را جهت بازدید از این مکان ایجاد نماید . موزه دفاع مقدس کرمان واقع در قسمت مرکزی شهر کرمان جنب مصلی بزرگ مکان مناسبی از نظر شهرسازی – امنیتی – توسعه – ترافیک شهری قرار گرفته است .
موزه دفاع مقدس کرمان یکی از آثار ماندگار کنگره سرداران و هشت هزار شهید استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان است که با همت و تدبیر سردار سرافراز اسلام شهید زنده سرتیپ حاج قاسم سلیمانی و در مدت یازده ماه و با هدف حفظ و احیاء ارزشهای هشت سال دفاع مقدس و انتقال فرهنگ جبهه و جنگ به نسلهای آینده بنا گردیده است . که در تاریخ 3/3/1377 همزمان با سالروز آزادی خرمشهر ، روز مقاومت ملی توسط حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی افتتاح گردید.

بازگشن به صفحه اصلی